collage_object

Om Destination Solna.

Om oss

DESTINATION SOLNA ÄR ETT SAMARBETE INOM BESÖKSNÄRINGEN
I SOLNA.  VI DELAR INFORMATION OCH UTBYTER ERFARENHETER
FÖR ATT UTVECKLA VÅR GEMENSAMMA DESTINATION - SOLNA. 

Destination Solna består i grunden av:

  • Företag som verkar inom besöksnäringsbranschen eller friver ett besöksmål i Solna kan vara med i samarbetet Destination Solna
  • Vi ses två gånger per år på Besöksnäringens träff och diskuterar utvecklingsmöjligheter samt delar information. Nästa träff äger rum 29 september 2016.
  • Olika samarbetsprojekt, bland annat:
    • Hotell VD-nätverk
    • Solna Meetings
  • Gemensam webbplats – Destination Solna
Samarbetsprojekt finansieras ofta gemensamt mellan de aktörer som väljer att vara med.

hÖR AV DIG

Tycker du det här låter intressant? VIll du blir partner eller samarbeta?
Då tycker vi att du ska kontakta oss så vi kan berätta mer!

Vi är partners i Destination Solna

FIRST HOTELS
Kontakt: Henrik Widin
henrik.widin@firsthotels.se

FJÄRILSHUSET/HAGA TRÄDGÅRD
Kontakt: Fredrik Wesslund
info@fixafesten.com

MATSÄLLSKAPET
Kontakt: Helena Lundquist
helena.lundquist@matsallskapet.se

PARK INN BY RADISSON SOLNA
Kontakt: Susann Henriksson 
susann.henriksson@rezidorparkinn.com​
Cecilia Wingård 
cecilia.wingard@rezidorparkinn.com
RADISSON BLU ROYAL PARK HOTEL
Kontakt: Madeleine Lindqvist
madeleine.lindqvist@radissonblu.com
RESTAURANG BACKSTUGAN
Kontakt: Lennart Johansson
info@restaurangbackstugan.se
SOLNA FOLKETS HUS
Kontakt: Carina Kenning
​bokning@solnafolketshus.se
ULRIKSDALS SLOTT
Kontakt: Helene Gullberg
helene.gullberg@royalcourt.se

NORRA KONFERENS OCH EVENT
Kontakt: Jonas Albertsson
jonas.albertsson@sodexo.com​​​​​​​

LE VELO
Kontakt: Jonas Albertsson
jonas.albertsson@sodexo.com

RESTAURANG ASPLUND
Kontakt: Susanna Skoog
susanna@restaurangasplund.se

FILMSTADEN RÅSUNDA
Kontakt: Katarina Grundelius
katarina.grundelius@sfbio.se

HAGA FORUM
Kontakt: Per Lindelöf
per@hagaforum.se

KOPPARTÄLTEN
Kontakt: Madeleine Olsson
madeleine.olsson@koppartalten.se

NORRA KÖK & BAR/SODEXO
Kontakt: Erik Magnusson
erik.magnusson@sodexo.com

PONTUS IN THE PARK
Kontakt: Pia Sellstedt
pia.sellstedt@pontusfrithiof.com

REGISSÖRVILLAN
Kontakt: Sofia Hjärner
sofia@noorsslott.se

SLOTTSTRÄDGÅRDEN ULRIKSDAL
Kontakt: Peter Kothe
peter@rappne.nu
SOLNAHALLEN
Kontakt: Peter Johansson
peter@solnahallen.com
THE WINERY HOTEL
Kontakt: Moa Söder
moa.soder@thewineryhotel.se

VÅRA EXTERNA SAMARBETSPARTNERS